Oral Diş KliniğiMenüTürkçeOral Diş KliniğiKlinik Telefon0 532 413 33 58Whatsapp Randevu
Oral Diş Kliniği

Diş Teli – Ortodonti

Diş Teli – Ortodonti

Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen tedavinin bilimsel adı; "ortodontik tedavidir". Diş teli yani ortodontik tedaviler ile ilgilenen diş hekimliği dalına da ortodonti adı verilmiştir. Ortodonti kelimesi tıp dili olan Latince’de düz anlamına gelen "orthos" ile diş anlamına gelen "odontos" sözcüklerinin birleştirilmesinden türetilmiştir. Diğer bir deyişle ortodonti düzgün dişler anlamına gelmektedir. Benzer olarak ortopedi de yunanca düzgün ayak anlamına gelmektedir ancak nasıl ortopedi sadece ayaklar ile ilgilenmiyorsa ortodonti de sadece bozuk dişlerle ilgilenmemektedir. Günümüzde ortodonti; diş, çene ve yüz sistemindeki bozukluklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır.

Diş Teli Tedavisi – Ortodontik Tedavi Nedir? Hedefleri Nelerdir?

Ortodontik tedaviler; diş, çene ve yüz sistemlerinde 3 temel problemi çözmek için uygulanır.

1) Fonksiyon : İyi bir çiğneme, konuşma ve solunum fonksiyonu sağlamak.
2) Fonasyon: Kelimeleri doğru telaffuz etmek.
3) Estetik: Günümüzde teknolojinin ve sosyal medyanın gelişmesiyle beraber güzel bir gülümsemeye dolayısıyla düzgün diş ve çene yapısına sahip olmanın önemi artmıştır. Çapraşık ve/veya ayrık dişlere, birbirleriyle veya yüz ile uyumsuz çenelere sahip olmak hastaların gülümsemelerinde en fazla rahatsız olduğu sorunların başında gelmektedir. Gülümseme ile birlikte bu tip sorunlar genel yüz estetiğini de olumsuz şekilde etkileyip görünüşü bozabilmektedirler. Ortodontik tedaviler ile bütün bu diş, çene ve yüz sistemini ilgilendiren sorunlar çözülebilmektedir.

Diş telleri ve ortodontik tedavi hakkında daha fazla bilgi almak ve muayene olmak için kliniğimizi 0532 413 33 58 nolu numaradan arayarak randevu alabilirsiniz.

Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Oral Diş Kliniği
0324 933 46 330532 413 33 58