Oral Diş KliniğiMenüTürkçeOral Diş KliniğiKlinik Telefon0 532 413 33 58Whatsapp Randevu
Oral Diş Kliniği

Diş Taşı Temizliği - Dişeti Hastalıkları (Periodontoloji)

Diş Taşı Temizliği - Dişeti Hastalıkları (Periodontoloji)

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji tıp dili olan Latince'de etrafında anlamına gelen "peri" ile diş anlamına gelen "odontos" sözcüklerinin birleştirilmesinden türetilmiştir. Diğer bir deyişle periodontoloji dişlerin etrafı anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi periodontoloji dişlerin etrafını saran dişeti, alveolar kemik (dişlerin çevresini saran kemik), dişleri çene kemiğine ve dişetine bağlayan ligamanların hastalıklarının teşhisi ve tedavileri ile ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır.

Ağız hijyeninine gereken hassasiyeti gösterememiş veya dişlerini fırçalamayı ihmal etmiş hastalarda diş taşıyla beraber dişeti hastalıkları yani periodontal hastalıklar görülür. Bu hastalıklar sebebiyle dişleri çevreleyen alveolar kemikte erime ve buna bağlı olarak dişetlerinde çekilmeler oluşur. Dişleri çevreleyen kemik ve dişetindeki çekilmeler sonucunda dişler sallanmaya başlar ve dişler kaybedilebilir. Dişeti hastalıkları genellikle ağrısız bir şekilde ilerler. Hastalar genellikle ağız kokusu, dişeti kanaması, dişlerin ve dişetlerinin sızlaması gibi şikayetlerle diş hekime başvururlar.

Diş eti hastalıklarının tedavileri diş taşı temizliği ve polisaj (dişlerin yüzeylerinin cilalanması) ile başlar eğer hastalık ileri düzeydeyse diş eti altındaki diş taşlarının temizliği, daha da ileri vakalarda dişeti cerrahilerini içeren işlemler uygulanır.

Dişleri çevreleyen diş eti dokusunun sağlığı, estetiği ve tedavisi için yapılan işlemlere pembe estetik adı verilmektedir. Doğal, sağlıklı ve estetik bir gülümseme için dişlerin rengi ve formu kadar diş etinin sağlığı ve estetiği de önemlidir. Pembe estetik de göz önüne alınarak gülümseme tasarımı planlaması yapılmalıdır, aksi taktirde arzu edilen estetiğe ulaşılamayabilinir.

Diş taşı temizliği - dişeti hastalıkları (periodontoloji) hakkında daha fazla bilgi almak ve muayene olmak için kliniğimizi 0532 413 33 58 nolu numaradan arayarak randevu alabilirsiniz.
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Oral Diş Kliniği
0324 933 46 330532 413 33 58