Oral Diş KliniğiMenüTürkçeOral Diş KliniğiKlinik Telefon0 532 413 33 58Whatsapp Randevu
Oral Diş Kliniği

Gülümseme Estetiğinin Önemi

Gülümseme Estetiğinin Önemi

Ağız bölgesi yüzdeki iletişimin merkezini oluşturduğu için gülümsemenin yüz görünümündeki ve ifadesindeki önemi büyüktür. Gülümseme bütün kültürlerde memnuniyeti, dostluğu, samimiyeti ifade etmek, teşekkür etmek ve selamlaşmak için yaygın olarak kullanılan yüz ifadesidir. Gülümsemenin sosyal ve psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Sosyal açıdan bakıldığında gülümsemek insanların duygularını aktarmak için kullandıkları en etkili yollardan biridir. Estetik bir gülümsemeye sahip olan bireylerin daha özgüvenli ve sosyal yaşamda daha ön planda oldukları bulunmuştur.

Ayrıca güzellik ile ilgili yapılan çalışmaların hemen hemen hepsinde yüz güzelliği ile gülümseme estetiği arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur. Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla beraber hastaların gülümseme estetiğine olan talepleri de artmıştır.

Gülümseme Estetiği – Gülümseme Tasarımı – Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Estetik alan veya görüntülenen alan; konuşma veya gülümseme esnasında dudakların izin verdiği kadar görülebilen ağız boşluğunu, dişleri ve dişetini içeren bölgeye denir. Bu bölgenin estetik unsurları gülümseme estetiği başlığı altında incelenmektedir.

Gülümseme tasarımı tek bir uygulamadan ziyade bir konsepti ifade etmektedir. Öncelikle hastanın gülümseme estetiğini bozan unsurlar belirlenir. Bu unsurların düzeltildiğinde ortaya çıkan durum simüle edilip, hastaya danışılır, hasta onayı alındıktan sonra çeşitli estetik diş hekimliği uygulamaları sıralı olarak uygulanarak bu tasarım oluşturulur.

Örneğin; köpek dişleri yukarıda, çapraşık ön dişlere sahip, gülümsediğinde dişetleri fazla görünen ve kırık - çatlak dişlere sahip bir hastaya sadece ortodontik tedavi veya sadece zirkon kaplama tedavisi yapılırsa arzu edilen estetik sonuçlar elde edilemez. Önce ortodontik tedavi sonrasında yaprak seramik daha sonrasında da pembe estetik gibi estetik diş hekimliği uygulamaları sıralı şekilde uygulandığı taktirde arzu edilen estetik sonuç elde edilebilir. Gülümseme estetiği – gülümseme tasarımı – estetik diş hekimliği hakkında daha fazla bilgi almak ve muayene olmak için kliniğimizi 0532 413 33 58 nolu numaradan arayarak randevu alabilirsiniz.

Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Oral Diş Kliniği
0324 933 46 330532 413 33 58