Oral Diş KliniğiMenüTürkçeOral Diş KliniğiKlinik Telefon0 532 413 33 58Whatsapp Randevu
Oral Diş Kliniği

20 Yaş - Gömülü Diş Çekimi

20 Yaş - Gömülü Diş Çekimi

Sürme zamanı gelmesine karşın çeşitli sebeplerle süremeyip, ağızda yerini alamayan dişlere gömülü dişler denir. Genellikle, ağızda en son süren daimi dişler 3.molar yani 20 yaş dişleridir (akıl dişleri) ve bu dişler ağızda kendilerine yer kalmadığından gömülü kalırlar bu sebeple hastalar en çok bu gömülü dişlerin çekimleri için diş hekimlerine başvururlar.

Zamanla gömülü ve/veya yarı gömülü kalan 20 yaş dişleri diş etlerini iltihaplandırmakta (Perikoronitis) ve/veya komşu dişlere zarar vererek çürümelerine veya köklerinin erimesine sebep olabilirler. Ayrıca gömülü 20 yaş dişleri ağız kokusuna ve çıkmaya çalışırken önündeki dişleri iterek dişlerin çapraşıklaşmasına da sebep olabilmektedirler.

Gömülü kalan dişler zamanla kist ve tümör oluşumuna da sebep olabilmektedirler. Bu kist ve tümörlerin oluşumunu engellemek için gömülü dişler bu oluşumlara dönüşmeden çekilmelidir. Eğer gömülü diş kaynaklı kist veya tümör oluşumu gerçekleşmişse, gömülü dişin çekildiği seans gömülü dişle birlikte bu oluşumlar da çıkartılıp çekim boşluğu temizlenmelidir.

20 yaş - gömülü diş çekimi hakkında daha fazla bilgi almak ve muayene olmak için kliniğimizi 0532 413 33 58 nolu numaradan arayarak randevu alabilirsiniz.

Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Oral Diş Kliniği
0324 933 46 330532 413 33 58